Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasztor cystersów w Henrykowie - to tu zapisano pierwsze polskie zdanie (ZDJĘCIA, PRZEWODNIK)

PT
Klasztor cystersów w Henrykowie
Klasztor cystersów w Henrykowie fot. Dariusz Gdesz
Pierwsze wzmianki o obecności cystersów w Henrykowie pochodzą z 1222 roku. Niestety, opisane wtedy opactwo zostało zniszczone podczas najazdu Tatarów w 1227 roku.

Znany do dzisiaj murowany, romański klasztor powstał w 1270 roku. Również wtedy po raz pierwszy, w Księdze Henrykowskiej, jeden z mnichów zapisał zdanie w języku polskim, które uchodzi za najstarsze zachowane na piśmie zdanie w naszym języku.

Zobacz też perłę baroku - Opactwo cysterskie w Lubiążu

Kroniki odnotowały, że w 1300 roku mieszkało tutaj już 45 mnichów i 50 braci konwersów. Opactwo działało nieprzerwanie aż do 1810 roku, kiedy edyktem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III zostało zamknięte. W tym czasie zabudowania klasztorne stały się siedzibą Hohenzollernów, własnością rodu książęcego saksońsko-weimarskiego. Dopiero w 1947 roku cystersi ze Szczerzyca przejęli część zabudowań klasztornych. Niestety, nie całe - bowiem w połowie znajdowały się pomieszczenia zespołu szkół, którego założycielem i pierwszym dyrektorem był Jan Szadurski.

Cały klasztor ponownie stał się własnością kościelną dopiero w 1990 roku. W ciągu następnych lat wyremontowano budynek poklasztorny, oficyny oraz zagospodarowano teren wokół obiektu. Szczególnie piękne są tereny ogrodu opackiego, z oranżerią i pawilonem ogrodowym.

Zobacz też: Kaplica Czaszek w Czermnej - ściany i sufit wyłożone tysiącami ludzkich kości (ZDJĘCIA)

Klasztor pocysterski można zwiedzać przez cały tydzień. Grupy zwiedzających ruszają w soboty o godzinie 12 i 14, a w niedziele o 11, 13 i 15. Zwiedzanie klasztoru w tygodniu jest możliwe tylko po uprzednim zgłoszeniu. Choć za możliwość wejścia na teren klasztoru nie obowiązują opłaty, to opiekunowie obiektu zachęcają do składania dobrowolnych ofiar pieniężnych. Pozwalają one utrzymać klasztor w dobrym stanie i czystości.

INFORMACJE WAŻNE DLA TURYSTY
Jak dojechać:
- samochodem
- z centrum Wrocławia wyjeżdżamy, korzystając ze zjazdu na autostradę A4 w Bielanach Wrocławskich. Jedziemy w kierunku Strzelina. Następnie na wysokości wsi Wojkowice należy skierować się na zjazd do Strzelina i drogę numer 395. Przejeżdżamy przez miasto i kierujemy się na wsi Strzegów, Kazanów, Wadochowice i Brukalice. Cała trasa liczy blisko 60 kilometrów i samochodem można ją pokonać mniej więcej w godzinę.

- gdzie zjeść
Pizzeria Anna, pl. Cystersów 2, Henryków. W restauracji, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku pocysterskiego kompleksu klasztornego, w menu są przede wszystkim włoskie potrawy, pizza, a także zestawy obiadowe. Na przykład za margheritę zapłacimy tutaj 16 zł, a za zestaw obiadowy - 18 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelin.naszemiasto.pl Nasze Miasto