Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamiona patologiczne - jak je rozpoznać?

abcZdrowie.pl
by SuperFantastic
Znamiona barwnikowe wyglądają niegroźnie, ale mogą być objawem raka skóry. Poznaj cechy charakterystyczne znamion patologicznych.

Znamiona i pieprzyki to powszechnie spotykane nieprawidłowości skórne, wynikające z nadmiaru lub niedoboru składników tkankowych. Zmiany tego typu posiada na ciele niemal każdy, przy czym ich kolor, kształt i forma mogą wyraźnie różnić się u poszczególnych osób. Ze względu na fakt, iż znamiona mogą z upływem czasu ulec przeobrażeniu w czerniaka (rak skóry), konieczna jest systematyczna kontrola dermatologiczna obecnych na ciele nieprawidłowości skórnych.

Rodzaje znamion barwnikowych

Wyróżnia się dwa rodzaje znamion tego typu: znamiona komórkowe oraz znamiona melanocytowe. Znamiona komórkowe to płaskie plamki, brodawki, niewielkie uwypuklenia skóry oraz małe guzki. Ten rodzaj znamion jest na ogół niegroźny i zwykle nie ulega zezłośliwieniu. Drugi typ znamion, czyli znamiona melanocytowe, objawia się zwykle płaskimi plamkami na ciele. Więcej zmian tego typu pojawia się w okresie menopauzy i w sezonie letnim. Znamiona melanocytowe zwiększają swój rozmiar w okresie wzrostu ciała, ale nie prowadzą do wystąpienia żadnych niepokojących dolegliwości.

Niestety, nie wszystkie znamiona są niegroźne dla zdrowia – niektóre zmiany są oznaką raka skóry. Określane mianem znamion patologicznych, wyglądem odróżniają się od zwykłych nieprawidłowości skórnych.

Samokontrola znamion skórnych

Jak wyjaśnia dr n. med. Anna Dyszyńska, dermatolog, „osoby z dużą ilością znamion na skórze powinny podlegać okresowej kontroli lekarskiej. Zaleca się przeprowadzenie badania dermatoskopowego co 6 miesięcy – taka częstość kontroli w przypadku przemiany nowotworowej znamienia powinna zabezpieczyć przed powstaniem ewentualnych przerzutów. Wskazane jest także przeprowadzenie samokontroli znamion raz w miesiącu:
• stojąc przodem do lustra i pomagając sobie ręcznym lusterkiem, obejrzyj swoją skórę z przodu i z tyłu – szukaj nowych zmian lub starych, które zmieniły swój wygląd;
• unieś ramiona i obejrzyj je dokładnie z każdej strony;
• obejrzyj dokładnie przedramiona, począwszy od palców, aż do łokci z obydwu stron;
• obejrzyj dokładnie kończyny dolne, zwracając uwagę na palce i powierzchnie między palcami;
• używając lusterka, obejrzyj kark i szyję”.

Jak wynika z danych statystycznych, u co czwartej osoby dotkniętej czerniakiem, rak skóry rozwija się ze znamion barwnikowych. Obserwując je regularnie, mamy szansę na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Reguła ABCD

Ważnym elementem samodzielnego badania skóry jest tzw. reguła ABCD. Zgodnie z jej wytycznymi, przyglądając się znamionom, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące ich cechy:
• A – asymetria (z ang. asymmetry) – niepokojącym objawem jest znamię, w którym jedna połowa różni się od drugiej.
• B – brzegi (z ang. border) – potencjalnie groźne zmiany mają nieostre, nieregularne krawędzie.
• C – kolor (z ang. colour) – sygnałem alarmowym jest niejednolity kolor znamienia.
• D – średnica (z ang. diameter) – duże znamiona, których średnica jest większa niż 5 mm, są zwykle niebezpieczne.

Do niepokojących sygnałów zalicza się również świąd znamienia, ból, obrzęk, zaczerwienienie wokół zmiany oraz sączenie lub krwawienie ze znamienia. Niepokój powinna wzbudzić również zmiana skórna wyraźnie odróżniająca się od pozostałych, tak zwane „Brzydkie Kaczątko”.

Konsultacja dermatologiczna znamion barwnikowych

Jeśli wyniki samokontroli sugerują obecność znamion patologicznych, wizyta u lekarza to konieczność. Jak tłumaczy dermatolog Anna Dyszyńska, „wykonywana jest wówczas lekarska ocena znamion oraz badanie przy użyciu odpowiednich przyrządów, umożliwiających obejrzenie zmian w powiększeniu. Optymalną metodą jest wideodermatoskopia lub dermatoskopia cyfrowa. Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu badanego fragmentu skóry przy użyciu specjalnej, podświetlanej lupy, ewentualnie uwidocznieniu obrazu na ekranie komputera i zapisaniu go w formie elektronicznej. Wideodermatoskopia to metoda diagnostyczna oparta na tej samej zasadzie co dermatoskopia. Podstawową różnicą jest możliwość odtworzenia obrazu dermatoskopowego na ekranie komputera. Wideodermatoskop (dermatoskop cyfrowy) to połączenia dermatoskopu, oprogramowania komputerowego i cyfrowego aparatu fotograficznego”.

Regularne badania znamion skórnych są zalecane osobom, które z racji jasnej karnacji, obecności wielu znamion lub skłonności do oparzeń słonecznych są w większym stopniu podatne na rozwój czerniaka.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto