Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodycz buraka. Historia cukrowni w Strzelinie

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Strzelińska cukrownia w latach 1900-1908
Strzelińska cukrownia w latach 1900-1908 fotopolska.eu
Strzelin, niewielkie miasto na Dolnym Śląsku nad rzeką Oławą, jednym kojarzy się z kamieniołomem granitu, innym z czeską mniejszością narodową, jeszcze innym z Podstrefą „Strzelin” Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Kolejnym skojarzeniem jest strzelińska cukrownia. I to właśnie jej poświęcimy dziś naszą uwagę.

Spis treści

Cukrownia w Strzelinie powstała w 1872 roku i wiązała się z oddaniem odcinka linii kolejowej Ziębice-Strzelin. Sama inicjatywa budowy takiej inwestycji wyszła od Fridricha Reischauera oraz chemika doktora Alfreda Bamberga rok wcześniej, w 1871 roku. Korzystne warunki dla rozwoju przemysłu cukrowniczego sprawiły, że na teren budowy wybrano Mikoszów pod Strzelinem – leżący blisko rzeki Oławy oraz trasy kolei żelaznej.

Początki cukrowni w Strzelinie

Budowa cukrowni wzbudziła zainteresowanie tajnego radcy komercyjnego Schoellera z Wrocławia. Wraz z Reischauerem i Bambergiem kupili 50 mórg gruntu pod budowę fabryki od starosty von Goldfusa z Niemczy. Starosta nie tylko zadeklarował swój udział w komitecie budowy, ale też wydał odezwę, która miała na celu utworzenie towarzystwa akcyjnego „Strzelińska Akcyjna Cukrownia” (niem. Strehlener Aktien Zuckerfabrik). Jego kapitał zakładowy wynosił 150 000 talarów. Projektem budowy zajął się Fridrich Reischauer, a kierownikiem cukrowni został dr Bamberg. Urządzenia do cukrowni dostarczyła fabryka Roelrig und Koenig z Magdeburgu. Budowa rozpoczęła się 1 marca 1872 roku i przebiegała na tyle sprawnie, że już 11 listopada tego samego roku cukrownia została uruchomiona. Pierwsze buraki zostały przerobione na cukier.

Cukrownia w Strzelinie – kolejne lata

Strzelińska cukrownia była rozbudowywana, a jej zdolności przerobowe powiększane. W 1880 roku, czyli osiem lat po jej otwarciu, została podłączona bocznica zakładowa do linii kolejowej Wrocław-Kamieniec. Robert Bier, który objął kierownictwo nad cukrownią w 1884 roku, zainicjował uzależnienie ceny buraków od zawartości w nich cukru.
Przez zastój gospodarczy w kolejnych latach cukrownia została wystawiona na sprzedaż. Jej cena wynosiła 650 000 marek, jednak nie została sprzedana. Fryderyk von Seidlitz-Habendorf, właściciel dóbr rycerskich, wprowadził akcje A i B – pieniężne i surowcowe. Akcje B – surowcowe – nakładały obowiązek uprawy buraków. Dzięki temu ruchowi cukrownia dalej się rozwijała. Nie rozwiązało to jednak wszystkich trudności. Interesy dwóch grup akcjonariuszy – pieniężnych i surowcowych – nie zawsze dało się pogodzić, co miało negatywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. W 1910 roku została wprowadzona inna forma akcjonariatu: akcje pieniężne zostały wykupione i zamienione na akcje surowcowe. Areał uprawy buraka cukrowego wzrósł, a cukrownia znów mogła się rozwijać – aż do wybuchu I wojny światowej.

Strzelińska cukrownia po I i II wojnie światowej

Cukrownia Strzelin ruszyła ponownie z kampanią dopiero 29 października 1946 roku. Przerobionych zostało 73 080 ton buraków (średnio dziennie 870 ton, z czego produkowano 8 235 ton cukru). Pierwsza powojenna kampania zakończyła się 25 stycznia 1947 roku. Również w 1947 roku została wybudowana mała świetlica, przy której powstały:

  • chór,
  • orkiestra dęta,
  • kółko dramatyczne.

W kolejnych latach (1949-1962) zostało wprowadzonych wiele ulepszeń technicznych. W 1967 roku została uruchomiona nowoczesna aparatura dyfuzyjna, dzięki której strzelińska cukrownia była w krajowej czołówce w kwestii obniżania kosztów produkcji.

Cukrownia w Strzelinie współcześnie

Strzelińska cukrownia w 1997 roku obchodziła swoje 125-lecie. Od tamtej pory była konsekwentnie modernizowana i rozbudowywana: rozpoczęto budowę silosa o pojemności 50 000 ton, powstało laboratorium do badań indywidualnej polaryzacji. Cukrownia Strzelin wchodziła w skład Śląskiej Spółki Cukrowej z siedzibą we Wrocławiu. Od 13 czerwca 2008 rok – wraz z innymi pojedynczymi spółkami – weszła w skład Südzucker Polska S.A.

Strzelińska cukrownia w latach 1900-1908

Słodycz buraka. Historia cukrowni w Strzelinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelin.naszemiasto.pl Nasze Miasto