Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty karne w 2019 r. Taryfikator punktów karnych na 2019 rok. Jakie będą zasady naliczania punktów? [Lista zasad] [28.11.18]

js
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych na 2019 r.! Zobacz, ile punktów karnych kosztują poszczególne wykroczenia i przestępstwa.
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych na 2019 r.! Zobacz, ile punktów karnych kosztują poszczególne wykroczenia i przestępstwa. Flickr
Taryfikator punktów karnych 2019 r. Przedstawiamy aktualne zestawiene punktów karnych na 2019 r. za przestępstwa i wykroczenia drogowe. Pamiętaj, że nie będziesz ukarany wyłącznie mandatem! Nawet jeśli wizja opłacania swoich przewinień nie jest dla ciebie najgorsza, punkty karne powinny dać ci do myślenia. Przedstawiamy szczegółowy taryfikator punktów karnych w 2019 r.!

Taryfikator punktów karnych w 2019 r. - czym są punkty karne?

Punkty karne sa dodatkową sankcją za wykroczenia i przestępstwa, które zostały popełnione w ruchu drogowym. W Polsce system ten został wprowadzony w 1993 r. Ewidencja punktów karnych jest prowadzona przez Policję.

Kto może otrzymać punkty karne?

  • kierowca, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego;
  • kierowca niebędący obywatelem polskim i nieposiadający karty pobytu (chyba że dopuścił się naruszenia, za które może być orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów).

Punkty karne 2019 r. Jaki jest limit punktów karnych?

W Polsce maksymalny limit punktów karnych, jakie można posiadać, to 24. Niekiedy limit jest obniżony - np. kierowca, który posiada prawo jazdy mniej niż rok, może mieć tylko 20 punktów karnych.

Jeśli limit punktów karnych zostanie przekroczony, możliwa jest utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Po przekroczeniu limitu 24 punktów sporządza się wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy (kierowany jest on na egzamin sprawdzający, test praktyczny i test teoretyczny).

W przypadku, gdy limit został przekroczony przez osobę, która posiada prawo jazdy krócej niż rok, sporządzana jest decyzja adminsitracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie go na ponowny kurs.

ZOBACZ taryfikator punktów karnych na 2019!

Taryfikator punktów karnych 2019 r. a sumowanie punktów karnych

Czym jest sumowanie punktów karnych? Kierowca otrzymuje punkty za pojedyncze wykroczenia. Oznaza to, że w przypadku jednej niebezpiecznej sytuacji na drodze kierowca może otrzymać sumę punktów za różne wykroczenia, popełnione w jednym czasie.

Przykład: Jeśli kierowca ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu (10 pkt. karnych), nie zastosuje się do sygnalizacji świetlnej (6 pkt. karnych) i jednocześnie przekroczy prędkość powyżej 50 km/h (10 pkt. karnych) może za jednym zamachem stracić uprawnienia do kierowania pojazdem.

Gdzie sprawdzić posiadane punkty karne?

Informację dotyczącą zgromadzonych punktów karnych można uzyskać osobiście w Komendzie Miejskiej Policji. Dane zostaną przekazane ustnie lub pisemnie (w formie zaświadczenia o wpisie ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego).

Jak zmniejszyć punkty karne?

Można zmniejszyć liczbę posiadanych punktów karnych. Warunkiem jest posiadanie prawa jazdy dłużej niż rok. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego każdemu kierowcy, który na swoim koncie zgromadził punkty karne (min 6, max 24), przysługuje raz na sześć miesięcy prawo odpłatnego szkolenia. Po jego odbyciu odejmuje się z konta kierowcy 6 punktów karnych.

Do szkolenia mogą przystąpić kierowcy, którzy nieprzekroczyli limitu punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelin.naszemiasto.pl Nasze Miasto