Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc hospicyjna. Gdy odchodzi człowiek

k.
Jeżeli bliska osoba jest w końcowej fazie choroby nowotworowej, możesz ubiegać się o opiekę paliatywno-hospicyjną. Z listu... Mam w sąsiedztwie nieuleczalnie chorą osobę. Cierpi na nowotwór.

Jeżeli bliska osoba jest w końcowej fazie choroby nowotworowej, możesz ubiegać się o opiekę paliatywno-hospicyjną.

Z listu...

Mam w sąsiedztwie nieuleczalnie chorą osobę. Cierpi na nowotwór. Chciałabym jakoś pomóc temu człowiekowi i jego bliskim. Podobno z opieki hospicyjnej może skorzystać każdy. Jakie trzeba spełnić warunki?
Maryla z Gdyni

Jest podział

- w hospicjach domowych opieka nad pacjentem odbywa się w jego domu, chorym opiekują się lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i duchowny
- w stacjonarnych, które przeznaczone jest dla osób samotnych, albo takich, którymi nie można zaopiekować się w ich domach opieka sprawowana jest całą dobę
- na oddziałach dla dzieci lub w domu małych pacjentów, opiekę nad dzieckiem i jego rodziną sprawuje specjalnie przygotowany do tego zespół

Podstawowe zasady:

- Pacjent jest osobą, a nie jednostką chorobową czy "przypadkiem" - ważne są jego uczucia i pragnienia.
- Leczenie w hospicjach ukierunkowane jest na objawy, np. ból, depresje, osłabienia czy duszności.
- Opiece zawsze towarzyszy troska o rodzinę umierającego - zarówno w czasie choroby, jak i po jego śmierci. Osoby osierocone przez najbliższych mają często problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji - wtedy potrzebny jest ksiądz, psycholog, czy grupa wsparcia w żałobie.
- Do opieki nad chorym bliskim włącza się cała rodzina, także dzieci - w ten sposób oswajają się ze śmiercią i traktują ją jako naturalną część życia.
- Konieczne jest zatem działanie zespołowe - jedna osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich fizycznych, psychicznych i duchowych potrzeb umierającego.

Nie zapłacisz

Pomoc hospicyjna jest nieodpłatna, udziela się jej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowe pieniądze wolontariusze zbierają podczas akcji charytatywnych i zbiórek publicznych.

W domu

- Jeżeli bliska osoba jest w końcowej fazie choroby nowotworowej, możesz ubiegać się o domową opiekę paliatywno-hospicyjną. Konieczne jest stwierdzenie, że leczenie w szpitalu nie przynosi już efektów.
- Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawi skierowanie. Powinno ono zawierać rozpoznanie oraz komplet badań diagnostycznych lub konsultacji specjalistycznych.
- Podczas każdej wizyty domowej chory i rodzina otrzymują dokładne wskazówki (na piśmie) dotyczące dalszego postępowania. Dostają również wykaz numerów telefonów dyżurującego przez całą dobę personelu, gotowego do udzielania porad przez telefon i złożenia wizyty - także w nocy.
- Jeśli chory jest w stanie przedagonalnym lub agonalnym, współpracujące z lekarzem pielęgniarki zaopiekują się nim w sposób ciągły w jego domu. Udzielą też wsparcia bliskim.

Na miejscu

W hospicjum stacjonarnym opiekę sprawuje wykwalifikowany personel medyczny, terapeuci zajęciowa, psycholodzy kliniczni, kapelani i wolontariusze. Nieuleczalnie chorzy mogą tu spędzić kilka ostatnich miesięcy życia.

Zbierz dokumenty

Jeśli chcesz, by Twój bliski trafił do hospicjum stacjonarnego, przedstaw:
- skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu
- pełną dokumentację medyczną, historię choroby, kartę informacyjną i
książeczkę RUM

Adresy placówek na Pomorzu - we wtorek

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto