Pogoda na całą jesień i początek zimy. Ciepły październik, deszczowy listopad i szybka zima? Takie są prognozy meteorologów

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Udostępnij:
Urlop jesienny w Polsce? Weekendowe wycieczki w ciekawe zakątki kraju? A może relaks na działce koło domu i spacery po parku? Warto znać prognozę pogody, by zaplanować czas. Pomocny jest w tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowujący także długoterminowe prognozy. Poza wrześniową, która już dotyczy tylko kilku dni, znamy prognozę na październik, a także na kolejne miesiące ze styczniem 2022 r. włącznie. Co więc nas czeka?

Pogoda na jesień i początek zimy. Jaki wrzesień, październik i listopad?

Złota polska jesień, którą cechują długie okresy ciepła i słonecznych dni w październiku w tym roku raczej się nie zrealizuje. Będzie nieco chłodniej w większości regionów Polski niż w ostatnich latach - szczególnie w zachodniej Polsce, wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW).

Pogoda na październik: włącz ogrzewanie

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.
Szczegółowe średnie temperatury na mapie, która stanowi jedną z ilustracji do tego artykułu.

Chcesz poznać szczegółową prognozę temperatur i opadów dla Twojego najbliższego regionu w październiku 2021, po prostu kliknij w ten tekst.

"Prognoza października ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza październikowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)", wyjaśniają meteorolodzy.

Prognoza na listopad: cieplej niż zwykle

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 1.0°C, a górna granica o 0.7°C.
Dotyczy to obszaru całej Polski.
Niestety, gorzej jest z opadami. Będą one zdecydowanie intensywniejsze niż w minionych latach, a suma opadów w wielu regionach kraju będzie niemal o 100 proc. wyższa niż średnia z ostatnich lat, dotyczy to np. Zakopanego i Suwałk - co oznacza, że będą to nie tylko deszcze (jak przy podwojonej normie dla Katowic), ale i śniegi.

Pogoda w grudniu 2021: cieplej niż zwykle, ale...

Prognoza IMiGW wygląda tak: "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C."
Po intensywnych opadach w listopadzie, w grudniu aura nieco się uspokoi co oznacza, że suma opadów z całego grudnia nie będzie znacząco odbiegała od normy wieloletniej i dotyczy to obszaru całego kraju.

Prognoza pogody na styczeń 2022: cieplej, ale więcej śniegu

Natomiast zgodnie z oczekiwaniami specjalistów od pogody IMiGW, "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.3°C."

O ryzyku długoterminowych prognoz pogody

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych. które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać. że prognoza jest orientacyjna. ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Pogoda na całą jesień i początek zimy. Ciepły październik, deszczowy listopad i szybka zima? Takie są prognozy meteorologów - Wałbrzych Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie