Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Gazowni Warszawskiej. Darmowe atrakcje na weekend

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Muzeum Gazowni Warszawskiej działa już niemal rok. W tym czasie wystawa stała powiększyła się o jedno piętro. W ten weekend w placówce na Woli organizowane są darmowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

Niemal rok temu otwarto - po remoncie - Muzeum Gazowi Warszawskiej. Z powodu zbliżającej się rocznicy placówka przygotowała sporo atrakcji. Darmowe wydarzenia odbędą się w najbliższy weekend 9-10 października.

- Nasze muzeum działa od 1978 roku. Po rewitalizacji działamy od 15 października 2022 roku. Od tego czasu wystawa stała została poszerzona o całe jedno piętro. Jest poświęcona "Miastu na gaz". Zwiedzający dowiadują się jakie urządzenia były w Warszawie wykorzystywane i jak oddziaływały na rozwój miasta - mówi nam Piotr Gnidiuk, p.o. dyrektora Muzeum Gazowni Warszawskiej.

W sobotę 9 września o godz. 11 w muzeum odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji czytana jest powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Na Woli, w muzeum, o godz. 11 będzie czytał m.in. aktor Jacek Rozenek. - Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania naszych przestrzeni z przewodnikiem. Na na wyjściu będzie można zobaczyć bolid Formuły 1 - dodaje Gnidiuk.

Co dzieje się w Muzeum Gazowni Warszawskiej?

Jak tłumaczy nam Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG, muzeum skierowane jest głównie do "sąsiadów" z Woli i mieszkańców Warszawy. Placówka organizuje też lekcje chemii i fizyki dla dzieci, które nawiązują do dziedzictwa jednego z największych polskich naukowców - Ignacego Łukasiewicza.

- Przygotowaliśmy programy edukacyjne z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, które odbywają się w weekendy. Poza tym organizujemy też zajęcia dla szkół w całej Polsce. Sztandarowy program "Być jak Ignacy" nawiązuje do wielkiego odkrywcy - Ignacego Łukasiewicza. Ma on w sobie dwa cele: pokazywanie młodym ludziom, że w Polsce żyło i żyje wielu odkrywców, a poza tym przez program edukujemy dzieci do nauki przez doświadczenia - tłumaczy Kina Szewczyk.

W tym roku program poświęcony jest wszystkim typom energii, od kinetycznej po jądrową. Poza tym fundacja prowadzi program "Mali wielcy odkrywcy" - przeznaczony dla dzieci z przedszkoli. Po raz pierwszy odbędzie się też program dla szkół średnich "Inżynierowie przyszłości".

Muzeum Gazowni Warszawskiej znajduje się na Woli przy ul. Krzyżanowskiego 7. Bilety kosztują 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto