Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rower i do arboretum

Dawid Samulski
Ładna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Zachęcamy Państwa, abyście w długi majowy weekend odwiedzili arboretum leśne w Stradomi. Ten jeden z najbardziej uroczych zakątków naszego regionu prawdziwy najazd turystów ...

Ładna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Zachęcamy Państwa, abyście w długi majowy weekend odwiedzili arboretum leśne w Stradomi.
Ten jeden z najbardziej uroczych zakątków naszego regionu prawdziwy najazd turystów przeżywa właśnie w maju. Nic dziwnego, albowiem właśnie w tym miesiącu zaczynają kwitnąć różaneczniki, które w pełnej krasie można zobaczyć tylko raz do roku.

- Tu sklonowanych braci bliźniaków ma znany w kraju dąb Bartek, tutaj też znajduje się największa w Polsce kolekcja sosen - ponad 60 gatunków i odmian - informuje pracownik Nadleśnictwa Syców Jarosław Sęktas, który zapewnia, że większego producenta cennych gatunków nie ma w całym kraju.
Dla odwiedzających udostępnione jest prawie 70 ha całego 655-hektarowego kompleksu. Jest więc gdzie chodzić, dlatego, żeby spokojnym krokiem dotrzeć do każdego ciekawego zakamarka tego ogrodu, należy sobie zarezerwować cały dzień.

Arboretum powstało w 1993 roku. Dwa lata później nadano mu imię dendrologa prof. Stefana Białoboka. Znajduje się tu 1500 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Szczególnie liczne są taksony świerku, sosny, jodły, modrzewia, jałowca, cyprysika i żywotnika. Zgromadzono też liczącą około 300 taksonów kolekcję różaneczników.

W 1995 r. powstało alpinarium czyli ogród skalny. Na jego terenie rośnie wiele gatunków roślin górskich i chronionych, np. dziewięćsił bezłodygowy, goździk pyszny, kosaciec trawolistny, lilia złotogłów czy orlik pospolity. Ogółem zgromadzona w arboretum kolekcja roślin chronionych liczy ponad 100 gatunków, z czego 40 jest rozmnażanych, np. brzoza karłowata, brzoza niska, wierzba lapońska, wierzba zielna, kłokoczka południowa, wisienka stepowa. Ponadto rośnie tu wiele ciekawych roślin ozdobnych z różnych regionów świata, np. gunnera brazylijska, pieris japoński i inne. - I to jest właśnie sedno naszych działań związanych z aktywną ochroną przyrody - zaznacza Jarosław Sęktas.
Arboretum to nie tylko część turystyczna i edukacyjna, ale także produkcyjna, w której przeprowadza się doświadczenia związane z badaniem i produkcją roślin. Jest też archiwum klonów gatunków cennych, czyli żywy bank genów. To pola z klonami najcenniejszych drzew w kraju, pomników przyrody. Posadzono na nich np. klon najstarszego drzewa w Polsce cisu z Henrykowa, który liczy sobie 1260 lat. Są też bracia najbardziej znanych dębów Chrobrego, Lecha, Czecha i Rusa.
Ten największy ogród botaniczny w kraju rocznie odwiedza około 20 tysięcy osób. Najwięcej w maju i czerwcu. - To dla nas okres wytężonej pracy, bo w ciągu dwóch miesięcy musimy zrealizować mnóstwo zadań edukacyjnych i promocyjnych. A trzeba pamiętać, że jest to również czas nasilonych prac szkółkarskich - mówią leśnicy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na rower i do arboretum - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na strzelin.naszemiasto.pl Nasze Miasto